środa, 17 maja 2017

Leśny zbiornik przeciwpożarowy w okolicach Stefanowic


W wiosennych podróżach po lasach, raz po raz natrafić można na zbiorniki przeciwpożarowe i punkty czerpania wody. Dojazdy do takich miejsc są odpowiednio oznakowane - każdy, kto choć trochę porusza się po lasach, z pewnością trafił na tabliczki informujące o drogach pożarowych, wskazujące kierunek dojazdu do miejsc czerpania wody. Wszystko to w trosce o las, który płonie niestety bardzo szybko - zwłaszcza w naszych rejonach, szczególnie narażonych na pożary, ze względu zarówno na suchość ściółki i niski poziom opadów, jak i typ lasów występujących na obszarze Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. 






Jeden ze sztucznie stworzonych zbiorników przeciwpożarowych znajduje się w lesie, w rejonie Stefanowic. Przeciwpożarowe stanowisko czerpania wody to dzieło Nadleśnictwa Wolsztyn. Zbiornik jest odpowiednio opisany, posiada również swój numer inwentarzowy. Gromadzi wodę na wypadek wystąpienia pożaru w okolicznych lasach.










Zbiornik ogrodzono, by uniemożliwić dostęp do niego ciekawskim gościom lasu. Wszak pełni on ważną rolę i musi być przygotowany na ewentualność pożaru - trzeba zabezpieczyć go więc przed tymi, którzy mogliby go zniszczyć. Dzięki takim miejscom, straż pożarna może skuteczniej i szybciej gasić ogień, który pojawił się w lesie. W przypadku pożaru liczy się każda minuta. My powinniśmy pamiętać o tym, że zbiorniki przeciwpożarowe nie są lekiem na brak rozsądku. Odwiedzając las nie palmy więc ognisk w miejscach, które nie są do  tego przeznaczone, nie wyrzucajmy śmieci, które potencjalnie mogą powodować pożar, samochód zostawiajmy w miejscach do tego wyznaczonych, na łonie przyrody warto również porzucić myśl o paleniu papierosów. To proste zasady, które zna każe dziecko - mogą jednak sprawić, że takie miejsca, jak ten zbiornik, będą używane jedynie sporadycznie. 








6 komentarzy:

  1. Szczerze mówiąc nie bardzo wiedziałem o tych zastosowaniach, ale jak w sumie to jest bardzo logiczne. Ja jestem zdania, że takich zbiorników przeciwpożarowych powinno być więcej w tego typu miejscach. W końcu o pożar nie łatwo, a o dostępność wody niestety jest już trudno. Dlatego ochrona przeciwpożarowa jest bardzo ważnym aspektem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, takie zbiorniki wodne są bardzo potrzebne. Nieprzypadkowo na tablicach ostrzegawczych w lasach można czasem przeczytać hasło: las płonie szybko, rośnie powoli...

      Usuń
  2. Rzeczywiście w lasach powinno być sporo takich zbiorników, to jakaś forma zabezpieczenia przeciwpożarowego jest w końcu. Tak jak w firmach są przepisy których trzeba przestrzegać tam i w lesie jakieś standardy powinny zostać określone. W firmach można zlecić wykonanie audytu w ceny oceny stopnia zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz/audyt-z-zakresu-ppoz/.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli potrzebujesz niezawodnego i efektywnego sposobu przechowywania substancji w przemyśle, to zbiorniki przemysłowe są idealnym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zbiornika na chemikalia, paliwa czy płyny spożywcze, zbiorniki przemysłowe są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić bezpieczne i trwałe przechowywanie. Wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak stal nierdzewna czy beton, zbiorniki przemysłowe są odporne na korozję i wycieki, co daje Ci pewność, że Twoje substancje są chronione.

    OdpowiedzUsuń
  5. Naziemny zbiornik na paliwo jest szeroko stosowany w przemyśle do bezpiecznego przechowywania różnego rodzaju paliw. Dzięki solidnej konstrukcji i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, zbiorniki te zapewniają ochronę przed wyciekiem, minimalizując ryzyko zanieczyszczenia środowiska. Są one dostępne w wielu rozmiarach, co pozwala na dostosowanie pojemności do indywidualnych potrzeb użytkowników. Naziemne zbiorniki na paliwo są kluczowym elementem infrastruktury dla stacji paliw, firm transportowych i rolniczych.

    OdpowiedzUsuń