wtorek, 19 maja 2015

Leśna sadzawka


W majowe dni, w lesie można obserwować chyba wszystkie odcienie zielonego koloru. Aż trudno sobie wyobrazić, że ledwie kilka miesięcy temu, ten las był tak cichy, a ziemia pod stopami zamarznięta. Dziś wszędzie tętni życie - najbardziej jednak tam, gdzie jest woda. W jej poszukiwaniu skierować możemy się w stronę leśnej sadzawki - trudno użyć tu innego słowa, bo to bardzo mały zbiornik wodny. Jednak jak każde miejsce, gdzie gromadzi się woda w lesie, ma ono duże znaczenie dla przyrody. 

Zielona trawa, zielone liście, zielona rzęsa wodna - widać wyraźnie, iż kolor nadziei wygrał i zdominował cały majowy krajobraz. Nad sadzawką zwieszają swoje gałęzie rosnące drzewa i krzewy oraz to drzewo, które miało mniej szczęścia i zostało powalone.
W tafli wody odbija się zieleń, zupełnie dezorientując widza - zieleń na górze, zieleń na dole. Dobrze, że chociaż niebo, nawet wiosną pozostaje w stałym, zwykle błękitnym kolorze. Oszałamiająca zieleń, z nadejściem lata trochę spłowieje, a może po prostu nasze oczy zdążą się już do niej na dobre przyzwyczaić. Póki co zieleń wydaje się ciągle niezwykle świeża i soczysta - warto to dostrzec, chociażby na leśnych spacerach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz