wtorek, 12 maja 2015

Ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza "Laski"


O rezerwacie Laski, nieopodal Babimostu, pisałam już kilka tygodni temu (post można znaleźć tutaj: http://zbaszynprzedmiescie.blogspot.com/2015/03/rezerwat-przyrody-laski.html). Najwyższy czas, by przedstawić ścieżkę dydaktyczno - przyrodniczą zlokalizowaną na terenie wspomnianego rezerwatu. Została ona stworzona przez Nadleśnictwo Babimost. To dobre miejsce dla wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się więcej o otaczającej nas przyrodzie. 


Kiedyś tablice ścieżki dydaktyczno - przyrodniczej umieszczone były na terenie całego rezerwatu "Laski". Dziś tablice zgromadzono w jednym miejscu, nieopodal leśniczówki w Laskach Dolnych, tuż przy pomnikowym dębie "Kazimierz", który liczy ok. 200 lat, ma 28 metrów wysokości, a jego obwód wynosi 432 cm. 


Zdjęcie dębu prześwietlone, bo robione pod słońce - chciałam jednak oddać potęgę tego drzewa.

Ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza położona jest na ogrodzonym terenie, który wykorzystuje również koło łowieckie "Jeleń" w Babimoście. W centralnym punkcie znajduje się szałas myśliwski, zwany "Jeleniówką", którego budowę zakończono w 2004 roku. Szałas służy nie tylko członkom koła łowieckiego, ale i zorganizowanym grupom, odwiedzającym ścieżkę. W szałasie jest wyznaczone miejsce na ognisko. Dookoła znajduje się natomiast infrastruktura w postaci ławek. Łąkę na której zbudowano szałas i ulokowano ścieżkę, polubiły krety - cały teren pełen był ich kopczyków.
Obok szałasu myśliwskiego znajduje się również pamiątkowy kamień z tablicą, postawiony z okazji 60- lecia koła myśliwskiego "Jeleń" w Babimoście.
Ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza zainteresuje zarówno starszych, jak i tych młodszych.  Kolorowe tablice przybliżają życie lasu i jego mieszkańców. Możemy tu dowiedzieć się m.in. o piętrowej budowie lasu, leśnych ekosystemach, drzewach, krzewach i zwierzętach spotykanych w lesie, środowiskowej, społecznej i gospodarczej roli lasu. Poznamy też liczne zastosowania drewna, sposoby walki ze szkodnikami w lesie oraz zagrożenia, jakie niesie dla lasu człowiek i jego działalność.
Najmłodsi mogą zajrzeć do leśnego przedszkola, poznać leśne abecadło, obejrzeć tropy zwierząt i dowiedzieć się, kto mieszka w leśnych dziuplach. Takie ścieżki, to doskonałe miejsce na naukę przyrody i biologii w terenie. Warto odwiedzić rezerwat "Laski" i przy okazji skorzystać z możliwości, jaką daje ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza. Na samo przejście ścieżki i poczytanie tablic, należy zarezerwować około pół godziny. Z kolei wizyta w rezerwacie, to około godzinny spacer. Ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza będzie doskonałym dopełnieniem tego, co zobaczyć można podczas wyprawy do rezerwatu, a zdobyte informacje pozwolą lepiej zrozumieć funkcjonowanie lasu. Nadleśnictwo Babimost może być dumne - takie inicjatywy z zakresu edukacji leśnej, są zawsze godne pochwały.

O ścieżce dydaktyczno - przyrodniczej "Laski" jeszcze w dawnej wersji, prowadzącej przez rezerwat, przeczytać można tutaj:
http://www.zielonagora.lasy.gov.pl/sciezki-edukacyjne
http://kramsko.pl.tl/Rezerwat-Laski.htm

O szałasie myśliwskim i kole łowieckim "Jeleń" poczytać można tutaj:
http://www.jelen-babimost.pl/jeleniowka

O innej ścieżce przyrodniczo - leśnej w okolicach Zbąszynia pisałam tutaj:  http://zbaszynprzedmiescie.blogspot.com/2014/11/sciezka-przyrodniczo-lesna-nad-jeziorem.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz