piątek, 27 marca 2015

Rezerwat przyrody "Laski"


W województwie lubuskim, tuż za Babimostem, znajduje się rezerwat przyrody "Laski". Miejsce to położone jest w tzw. Bruździe Zbąszyńskiej - szerokim obniżeniu wykorzystywanym przez rzekę Obrę. Bruzda Zbąszyńska to teren znacznie zalesiony, z licznymi jeziorami rynnowymi. Rezerwat "Laski" został objęty ochroną zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1977 roku. Jest to rezerwat lasów nizinnych, a jego powierzchnia wynosi 42,92 ha. Celem ochrony jest zachowanie lasu z udziałem drzewostanów starszych klas wieku o charakterze naturalnym. O rezerwat dba Nadleśnictwo Babimost. 

Wjeżdżając na teren rezerwatu mijamy tablicę informacyjną, z której można dowiedzieć się trochę o tym miejscu. Obok stoi również tablica informująca czego w rezerwacie robić nie wolno. Po zapoznaniu się z panującymi tu zasadami, można ruszyć dalej. Droga wiedzie w kierunku stanicy myśliwskiej i ścieżki dydaktyczno - przyrodniczej, którym poświęcę odrębny post. Dziś zapraszam w podróż po samym rezerwacie. 

W rezerwacie rośnie wiele ciekawych drzew. Znajdziemy tu potężne dęby i buki, które osiągają wiek 170 lat. Spotkać można tu również świerk pospolity, modrzew, olszę czarną, sosnę wejmutkę oraz lipę drobnolistną. Ochronie w rezerwacie podlega las łęgowy, związany z wilgotnym siedliskiem. Łęg wiązowo-jesionowy zajmuje największą część rezerwatu, natomiast niewielki obszar porasta łęg olszowo-jesionowy. 


Na terenie rezerwatu znajdują się sztucznie stworzone oczka wodne, w których przeglądają się wysokie drzewa. Po drodze mijałam również wyschnięte rowy - ich obecność świadczy jednak o tym, iż bywają lata, w których wody jest tu znacznie więcej. Wśród roślin, której można spotkać w tym miejscu znajdują się m.in. listera jajowata, zawilec gajowy, jaskier kosmaty, modrzewnica zwyczajna, przygiełka biała, marzanka wonna, śnieżyca wiosenna, kosaciec żółty i pajęcznica liliowata. 


W Rezerwacie "Laski" swój dom ma wiele gatunków ptaków. Najliczniej występującym tu ptakiem jest zięba. Sporą populacją cieszy się również bogatka, dzięcioł duży, kos, rudzik, modraszka oraz wilga. Bytuje tu również rzadko występująca w Polsce muchołówka mała, należąca do rodziny muchołówkowatych. Spośród ssaków rezerwat zamieszkują zające, sarny, jelenie, rzadziej dziki i lisy. Występują tu również liczne owady oraz ślimaki. 

Poruszanie się po rezerwacie jest trochę utrudnione, gdy nie zna się dobrze terenu. Widać, iż dawniej przez rezerwat prowadziła ścieżka, dziś jest już jednak dość zarośnięta i mało widoczna - w każdym razie w okresie wczesnej wiosny opadłe liście z trudem pozwalały w niektórych miejscach odróżnić ścieżkę od lasu. Również sam początek i koniec ścieżki nie są oznaczone, ani na pierwszy rzut oka widoczne. Po dokładniejszym przyjrzeniu się można jednak rozpoznać, gdzie znajduje się ścieżka i wyruszyć w trasę po rezerwacie. Przy ścieżce w kilku miejscach znajdują się ławki. Dobrym pomysłem jest wybranie się do rezerwatu na pieszo, albo zostawienie roweru w pobliżu stanicy myśliwskiej, by móc swobodnie poruszać się po leśnym terenie. Gruba warstwa liści utrudnia poruszanie się rowerem. Ponadto na ścieżce w kilku miejscach leżą powalone potężne drzewa - rower trzeba więc przenosić, albo przeszkody omijać szerokim łukiem. W niektórych miejscach powalone drzewa zostały już usunięte, więc może to tylko kwestia czasu, aż wyrkoty znikną ze ścieżki.


Podróż po tym miejscu warto zakończyć w okolicach stanicy myśliwskiej, gdzie obejrzeć można pomnikowy dąb, a także poznać tajniki lasu na ścieżce dydaktyczno - przyrodniczej (o tych atrakcjach napiszę już wkrótce). Rezerwat "Laski" nie jest zbyt duży, ale stanowi ciekawy przykład chronionego terenu położonego wśród pól uprawnych i osiedli ludzkich. Ten interesujący obszar to dobra propozycja dla tych, którzy chcą spędzić trochę czasu na łonie przyrody.Informacje o Rezerwacie "Laski" czerpałam z tych stron:
http://kramsko.pl.tl/Rezerwat-Laski.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Laski
http://www.babimost.zielonagora.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody#.VQ3reo4l_PY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz