poniedziałek, 21 lipca 2014

Miasto nad jeziorem


Zbąszyń - miasto nad jeziorem. To hasło promocyjne miasta oraz całej gminy, gdyż z uroków jeziora nie korzysta wyłącznie Zbąszyń, ale i wszystkie okoliczne miejscowości. Nie da się ukryć, że Zbąszyń jest na stałe związany z jeziorem. Błędno, zwane też Jeziorem Zbąszyńskim, wpisuje się w krajobraz miejscowości i chyba nikt nie wyobraża sobie, że jeziora miałoby tu nie być.

Jezioro nie jest morzem, które uwielbiam, ale gdy się nie ma co się lubi... Nie można narzekać. Widać drugi brzeg, nie ma wydm i słonej wody, czystość pozostawia sporo do życzenia. Ale woda uspokaja tak samo. Stojąc i patrząc na jej ogrom, można poczuć się małym. I wcale mi to nie przeszkadza. Tu wszystko uzyskuje prawidłowe proporcje.

Wiatr, chmury, drzewa, woda, zachody i wschody słońca, odpryski jego blasku na tafli. Żaglówki, rybackie łódki, kajaki, rowery wodne, deski windsurfingowe. Ptaki, ryby, szuwary. Zimą łyżwy i ślizgawka. Popołudni i wieczory na pomoście - rozmowy o wszystkim i o niczym. Kiedyś wierzyłam, że gdy napisze się na piasku życzenie, a potem zmyje je woda, to prośba się spełni. Raz się nawet udało.

Woda uczy pokory. Daje wytchnienie, relaks, odpoczynek, radość. Ale potrafi być też groźna i nieobliczalna. Chciałabym móc zatrzymać w pamięci wianki rzucane na tą wodę w noc świętojańską. Ludzi kąpiących się radośnie, dzieci budujące zamki na plaży, żeglarzy mknących po falach. Chciałabym mieć taką rozkładaną książkę, jak w czasach dzieciństwa. Otwierasz i nagle wyrasta przed tobą jezioro, a w tle zielony brzeg, pola i przejrzyste niebo. Chciałabym móc zamknąć Błędno w twardej oprawie i mieć je zawsze pod ręką.


Zbąszyń widziany od strony jeziora.


Jezioro, Zbąszyń i okolice warto zobaczyć na żywo, szczególnie latem. Kto nie wierzy, tego może zachęci film promocyjny:

Ogłoszenia parafialne: Święto Jeziora w Zbąszyniu już blisko - od 26 lipca do 3 sierpnia 2014 r. Szczegóły: http://www.centrumsportu-zbaszyn.pl/pdf_sj_2014/plakat_sj_2014.pdf

1 komentarz:

  1. W takim mieście to aż przyjemnie się mieszka;) Tu może przydać sie wam także oferta od https://migostalboats.com na łódkę aluminiową, niezatapialną.

    OdpowiedzUsuń