środa, 7 stycznia 2015

Folwarki i gorzelnia w Łomnicy


Pierwsza wzmianka o Łomnicy pochodzi z 1428 roku. To stara i interesująca wieś, znana głównie z drewnianego kościoła i pięknego, lecz bardzo zaniedbanego dworu. Łomnica przez długi czas należała do rodziny Garczyńskich, następnie przeszła w ręce rodziny Opitzów, których mauzoleum wznosi się w parku nieopodal dworu. To właśnie rodzina Opitzów w drugiej połowie XIX wieku założyła obszerny folwark wraz z gorzelnią. Folwarki tworzone były w Polsce od XII wieku i opierały się początkowo na przymusowej pracy chłopów. XVIII i XIX wiek to okres, w którym pańszczyzna ustępowała już miejsca pracy najemnej. Folwarki były rodzajami gospodarstw rolnych, nastawionych na masową produkcję zboża i hodowlę zwierząt.


Budynek gorzelni wraz z wysokim, ceglanym kominem.


Budynek gorzelni od frontu.


Folwark i gorzenia w Łomnicy pochodzą z 1878 roku. W tamtych czasach pewnie świetnie prosperowały. W gorzelni produkowano spirytus, a w folwarku pracowali okoliczni mieszkańcy. Po II wojnie światowej, utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne. Niestety duża część obiektów użytkowanych w ten sposób z czasem niszczała i folwark w Łomnicy nie jest tu wyjątkiem. Większość zabudowań wzniesiona jest z czerwonej cegły. Uwagę przykuwa ciekawa architektura i staranne wykonanie budynków. Cały teren jest dosyć rozległy - świadczy to o dawnej świetności tego miejsca.


W oddali widać zabudowania dworskiej oficyny.


Budynek dworskiego spichlerza.

Obecnie budynki i cały teren znajdują się w rękach prywatnych. Widać, iż coś się tu dzieje, choć raczej nie wszystkie budynki są w pełni wykorzystane. W 2011 roku w pomieszczeniach byłej gorzelni wybuchł pożar, ogień zniszczył cześć poddasza. Dobrze byłoby takie miejsca dalej wykorzystywać i tym samym dbać o nie, to przecież kawał historii - kiedyś folwark z pewnością tętnił życiem i stanowił zaplecze dworu, który znajdował się w Łomnicy.


O folwarku i gorzelni można przeczytać tutaj:

http://polskaniezwykla.pl/web/place/28719,lomnica-zespol-folwarczny-opitzow.html

http://wolsztyn.naszemiasto.pl/artykul/lomnica-gorzelnia-w-plomieniach,1098441,art,t,id,tm.html


2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Staram się, ale regularność postów na Twoim blogu raczej na zawsze pozostanie dla mnie niedoścignionym wzorem :)

      Usuń