czwartek, 19 lutego 2015

Złotorost ścienny


Porosty - fascynujące organizmy, których bardzo często nie zauważamy. Przyssane do drzew, budynków, kamieni, żyją, choć na pierwszy rzut oka wydają się tylko jakąś barwną plamą. Zaliczane są do królestwa grzybów, choć w zasadzie organizmy te powstają w wyniku współdziałania grzyba i glonu. Doskonale radzą sobie w skrajnych warunkach - porosty to pionierzy pojawiający się zarówno na pustyniach, jak i w wysokich partiach gór. Naukowcy uważają, że to również doskonałe wskaźniki stopnia zanieczyszczenia środowiska. Źle znoszą metale ciężki, dwutlenek siarki i tlenki azotu - im więcej zanieczyszczeń, tym porostów mniej.

Rodzina porostów jest bardzo liczna - do tej pory na świecie opisano 17 tysięcy gatunków, a jest ich pewnie znacznie więcej. Podczas spacerów warto zwrócić uwagę na korę drzew, płoty, kamienie - wszędzie tam potencjalnie mogą znajdować się członkowie tej dużej rodziny. Jednym z jej przedstawicieli jest złotorost ścienny - nietrudno go spotkać, gdyż występuje na terenie całej Polski. To on jest tym malarzem który sprawia, że pnie przybierają żółtą barwę.
Złotorost ścienny preferuje korę drzew liściastych, choć można go spotkać również na drzewach iglastych. Lubi azot, stąd wybiera miejsca bogate w ten pierwiastek. Jest porostem, który stosunkowo dobrze znosi nawet silne zanieczyszczenia powietrza.

O porostach można więcej poczytać tutaj:

O złotoroście ściennym można więcej przeczytać tutaj:


2 komentarze:

  1. Super temat, wyobrażam sobie jego kontynuację w przyszłości. Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kontynuacja pewnie nastąpi - rodzina porostów jest tak ogromna, że jest o czym pisać.

      Usuń