niedziela, 1 lutego 2015

Kapliczki w Lutolu Mokrym


Będąc w Lutolu Mokrym, poza pięknymi jeziorami, lasami, łąkami i wiejską zabudową, warto zwrócić również uwagę na charakterystyczne kapliczki, które znajdują się w tym miejscu. Wszystkie są murowane, zbudowane w podobnym stylu. W okolicach można znaleźć bardzo wiele krzyży przydrożnych, kapliczki są rzadsze, ale również się pojawiają. Nie spotkałam się jednak chyba nigdzie z taką jednolitością - w Lutolu Mokrym wśród kapliczek panuje harmonia.

Pierwsza kapliczka znajduje się na cmentarzu. Położony jest on patrząc od strony Zbąszynia, kawałek przed Lutolem Mokrym, po prawej stronie drogi. Kapliczka mieści się w centralnym punkcie cmentarza, zbudowana jest z czerwonej cegły, ma trójkątny, spadzisty daszek, a na szczycie krzyż. W każdej z jej czterech ścian znajduje się wnęka, przypominająca okno. Od frontu we wnęce znajduje się obraz Matki Boskiej i kwiaty.
W dwóch bocznych wnękach znajdują się krzyże, natomiast w tylnej wnęce ustawiono figurkę anioła. Kapliczka naśladuje trochę styl gotycki.

Druga kapliczka znajduje się, jadąc od strony Zbąszynia, przy wjeździe do Lutola Mokrego, po lewej stronie szosy. Stoi pomiędzy drzewami, na skraju lasu, natomiast na przeciwko niej znajdują się już zabudowania wioski. Gdy przejeżdżałam przez Lutol kilka lat temu, byłam świadkiem jak mieszkańcu wioski odmalowywali kapliczkę.


Kapliczka ma niewielki, spadzisty daszek, kształtem przypomina dużą, prostokątną kolumnę. Na szczycie daszku umiejscowiony jest krzyż. W centralnym punkcie znajdują się cztery małe kolumny i wgłębienia w czterech ścianach kapliczki. W każdym z wgłębień znajduje się figura, bądź krzyż - tak, by żadna z czterech stron świata, nie czuła się poszkodowana. Zdaje się jednak, że kapliczka jest głównie poświęcona Matce Boskiej - to bowiem Jej figurka znajduje się we frontowej części kapliczki.
Figurka Matki Boskiej z bliska.


W trzech pozostały wgłębianiach w ścianie, znajdują się drewniane krzyże - każdy z nich jest jednak trochę inny. Stylem kapliczka różni się od tej, którą możemy zobaczyć na cmentarzu, natomiast samo założenie, kształt, a szczególnie pomysł z czterema wnękami, jest bardzo podobny.

Kolejną kapliczkę podziwiać możemy w centrum Lutola Mokrego - na rozdrożu dróg prowadzących do Trzciela i Dąbrówki Wielkopolskiej. Stoi ona na niewielkim skwerze, dookoła posadzono krzewy, widać, że i o to miejsce ktoś dba. Kapliczka wygląda trochę jak skrzyżowanie kapliczki z cmentarza z kapliczką znajdującą się przy wjeździe do miejscowości. Góra - spadzisty, murowany daszek, przywodzi na myśl ten z nekropolii. Z kolei sama kolumna jest pomalowana na biało i przypomina raczej kolumnę drugiej kapliczki. U szczytu posadowiony jest oczywiście krzyż. W centralnym punkcie, tak jak w pozostałych kapliczkach, znajdują się cztery wnęki.
Trudno stwierdzić, gdzie znajduje się front kapliczki, bo to zależy z której drogi na nią patrzeć. We wnękach znajdziemy dwie figurki Matki Boskiej oraz dwa krzyże plus oczywiście kwiaty - niestety sztuczne, ale akurat w takich miejscach w pełni rozumiem praktyczność ich zastosowania.


Ostatnia kapliczka znajduje się przy polnym trakcie wyjazdowym z Lutola Mokrego, po jego lewej stronie. Droga prowadzi przez pola do lasu, w zasadzie w bliżej niesprecyzowanym kierunku, ale jakby dobrze pokombinować, to można by dojechać nią do Rogozińca. Kapliczka ta jest bardzo podobna do kapliczki znajdującej się przy wjeździe do Lutola Mokrego. Ma identyczny daszek i bardzo podobny układ kolumn. Na jej szczycie widnieje krzyż, dość ciekawy, bo z poziomą belką u dołu - przywodzi trochę na myśl krzyż patriarchalny.
We frontowej wnęcę zobaczymy figurkę Matki Boskiej, otoczoną kwiatami. W pozostałych wnękach również znajdują się figurki Matki Boskiej, ponadto krzyż, figurka anioła i obrazek ze świętym - myślę, że może być to święty Franciszek. Nagromadzenie figurek i kwiatów jest w tej kapliczce największe.Wszystkie kapliczki z Lutola Mokrego łączy podobny styl, ale przede wszystkim to, że są zadbane. Widać, iż mieszkańcy nie zapomnieli o tych miejscach - u podnóża kapliczek stoją kwiaty, znicze. Miło jest zwiedzać Lutol Mokry i przy okazji podziwiać wiejskie kapliczki będące symbolem wiary i pamięci.

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo - cieszę się, że przypadł do gustu :)

   Usuń
 2. Ta ceglana kapliczka - obelisk mieści się na ciekawym cmentarzu, na którym widać "odbicie" strefy przygranicznej. Więcej: www.cmentarze24.pl/trzciel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, cmentarz w Lutolu Mokrym jest bardzo interesujący i z pewnością kiedyś pojawi się tutaj poświęcony mu post. Pozdrawiam!

   Usuń