sobota, 28 lutego 2015

Żurawie


Ostatni dzień lutego. Jadąc dookoła Błędna, w okolicach Nowej Wsi Zbąskiej usłyszałam charakterystyczne nawoływanie. Takie dźwięki, niosące się echem po całej okolicy, wydaje tylko jeden ptak. To klangor żurawi. Wędrując za odgłosami, szybko namierzyłam ptaki na podmokłej łące nieopodal przewężenia między jeziorem Błędno, a jeziorem Nowowiejskim. Już przyleciały - ich smukłe sylwetki zwiastują nadchodzącą wiosnę.
Stojąc na wzniesieniu nad łąką, miałam doskonały widok na cztery majestatyczne żurawie. Poruszały się z ogromną gracją, wędrując wzdłuż łąki tam i z powrotem. Raz po raz zatrzymywały się w grupie i cały teren wypełniał ich wspaniały klangor. Na takie widoki można patrzeć całymi godzinami. Te piękne ptaki pojawiają się w Polsce coraz rzadziej, nie służy im bowiem osuszanie terenu. Ich naturalne środowisko to bagna, rozlewiska, wilgotne łąki i pastwiska, tereny nad jeziorami i rzekami. Jezioro Błędno i cały ciąg Bruzdy Zbąszyńskiej to dobre miejsce dla żurawi - naturalne obniżenie terenu i duża ilość jezior zachęca ptaki, by zatrzymać się właśnie w tych okolicach.
Ostatecznie żurawiom znudziło się brodzenie po łące, wzbiły się więc w powietrze, robiąc kilka widowiskowych kółek nad polami i poszybowały w stronę lasu, w którym znajduje się jezioro Mączne (o tym miejscu szerzej tutaj: http://zbaszynprzedmiescie.blogspot.com/2014/11/sciezka-przyrodniczo-lesna-nad-jeziorem.html). Pojechałam dalej, pozostawiając za sobą cichnący wśród drzew żurawi klangor. Zwiastuny wiosny są wszędzie - warto wyruszyć na ich spotkanie. 
5 komentarzy:

 1. Piękne. Jak dobrze być we właściwym miejscu o właściwym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domi, dzięki za odwiedziny i miłe słowa - rzeczywiście czas i miejsce były jak najbardziej odpowiednie.

   Usuń
 2. No i proszę bardzo...można by napisać "niech lecą żurawie"...słyszałem je dokładnie 2 tygodnie temu na podchorzemińskich polach...wtedy pomyślałem....przesłyszało mi-się...ale nie.
  Kadr ostatni...przeżurawi...
  :-)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żurawie już są, też byłam zdziwiona gdy je usłyszałam, ale widocznie przyroda wie lepiej - idzie wiosna!

   Usuń