sobota, 1 listopada 2014

Cmentarz ewangelicki w Nowym Dworze


Dziś uroczystość Wszystkich Świętych, jutro dzień Zaduszny. W tym okresie często odwiedzamy cmentarze i groby naszych najbliższych. To dobry czas na odsłonę kolejnego ewangelickiego miejsca pochówku w pobliżu Zbąszynia. Tym razem odwiedzimy cmentarz położony w okolicach miejscowości Nowy Dwór, a dokładniej w lesie nieopodal kolonii Nowy Świat.
Cmentarz schowany jest wśród drzew, nie da się go jednak przeoczyć, bo z drogi widać pozostałości muru, który go otaczał. Nie jest to duża nekropolia, widocznych grobów jest około kilkudziesięciu. Trudno ocenić jednak ile osób w rzeczywistości jest tu pochowanych, bo cześć grobów z pewnością już zarosła. Miejsce to poświęcone jest głównie rodzinie Funck, która posiadała w XIX w. w Nowym Dworze dwór wraz z folwarkiem. Ponadto na cmentarzu pochowane są również osoby, które pracowały we wspomnianym folwarku. Nagrobki pochodzą z XIX w. oraz pierwszej połowy XX w.


Kiedyś poza murem na cmentarz prowadziła również brama - nie zachowała się niestety do dzisiaj.
Na cmentarzu zachowała się w bardzo dobrym stanie kaplica w stylu neogotyckim - mauzoleum rodziny Funck. Jest to niewielki, murowany i zadaszony obiekt, wykonany z czerwonej cegły. W murze, po obu stronach budynku, znajdują się duże, okrągłe okna. W wejściu do kaplicy znajdują się kraty, dzięki czemu można obejrzeć jej wnętrze. Widoczne jest sklepienie kaplicy, a także mały ołtarz, nad którym wisi krzyż. W kaplicy spoczywa Friedrich Funck - pierwszy właściciel dworu z rodziny Funck.


Mauzoleum rodziny Funck


Charakterystyczne okrągłe okna kaplicy.


Wnętrze kaplicy.

Cześć grobów nie zachowała się do dzisiaj. Znalazłam informacje, iż jeszcze nie tak dawno na cmentarzu znajdował się grób z dużym marmurowym aniołem wielkości człowieka. Był to najprawdopodobniej grób Roberta Funcka. Niestety po rzeźbie anioła nie ma dziś ani śladu. Zachowała się natomiast tablica wzniesiona przez Roberta Funcka na innym grobie - jest to prawdopodobnie grób gospodyni Roberta Funcka - pani Kadosh.
Inskrypcja opisuje gospodynię jako wierną, umiejętną i dobrą osobę, która zawsze służyła pomocą, zarówno w dobrych, jak i trudnych czasach.


Synem Roberta Funcka był Werner Funck, który również leży na tutejszym cmentarzu, wraz z żoną Idą. Ich grób jest dobrze zachowany.


Ostatnią osobą z rodziny Funck pochowaną w tym miejscu jest syn Richarda i Idy - Werner Funck. Zmarł on w 1945 roku. Po jego śmierci rodzina Funck wyjechała do Niemiec.

Poza grobami rodziny Funck, na cmentarzu znajdują się również groby innych osób - najczęściej pracowników, pomagających rodzinie Funck w prowadzeniu dworu i folwarku. Zdaje się również, że obecne są na cmentarzu groby dzieci.Na cmentarzu spotkać można różne gatunki drzew. Teren porasta bluszcz oraz konwalie majowe - dość typowa roślinność dla starych nekropolii. Miejsce pochówku otacza żywopłot. Na cmentarzu znajdują się także charakterystyczne kolumny przypominające pnie drzew, pięknie i precyzyjnie zdobione - takie same kolumny spotkać można na cmentarzu ewangelickim w Strzyżewie (więcej o tego typu kolumnach tutaj: http://zbaszynprzedmiescie.blogspot.com/2014/07/cmentarz-ewangelicki-w-strzyzewie.html), a także na cmentarzu w Stefanowie (szerzej tutaj: http://zbaszynprzedmiescie.blogspot.com/2015/01/cmentarz-ewangelicki-w-stefanowie.html)


U dołu zdjęcia widać kolumny przypominające pnie drzew.


Cmentarz jest dobrze zachowany. Widać, że ktoś dba o to miejsce, gdyż na grobach rodziny Funck znajdują się kwiaty i znicze. Cieszy też bardzo dobrze zachowana kaplica. Poszukując wiadomości o tym miejscu dotarłam do informacji, iż potomkowie rodziny Funck odwiedzają co jakiś czas ten cmentarz.
Cmentarz rodziny Funck to bardzo interesujące miejsce. Najbardziej urzeka jego historia oraz historia osób, które są tu pochowane. Chodząc po tym miejscu czuje się podniosłą i tajemniczą atmosferę. Piękna kaplica w centrum cmentarza, porośnięte bluszczem mury, omszałe pomniki. Oby mauzoleum i groby przetrwały jak najdłużej - tak samo jak pamięć o ludziach zamieszkujących dawniej nasze tereny.

Warto zobaczyć krótki film o rodzinie Funck i cmentarzu - bardzo dobrze oddaje klimat tego miejsca:

Sporo informacji o rodzinie Funck a także zdjęcia osób pochowanych na cmentarzu można znaleźć tutaj (artykuł w języku niemieckim, mimo to polecam zobaczyć choć zdjęcia):

Informacje oraz zdjęcia cmentarza można znaleźć także tutaj:

1 komentarz:

  1. W kaplicy znajduje się dolna połowa posągu - być może jest to część wspomnianego anioła.

    OdpowiedzUsuń